На всеки един човек, поне веднъж в живота, му се е случвало да отиде на насрочено интервю. В тази статия ще разгледаме по-обстойно интервюто за работа с всички негови особености. След прочита ѝ, ще добиете по-ясна представа за вашата бъдеща стратегия и прилаган план по време на тази „изпитателна среща“. За гарантиран успех, вижте триковете за изграждане на перфектно първо впечатление още в началото на запознанството.
I. Интервю за работа. Структура и съдържание.
Много психолози спорят дали интервюто е най-качественият метод за оценка на кандидатстващия. Не може да пропуснем статистиката, която гласи, че голяма част от интервюиращите са готови с мнението за вашата особа още в първата една минута. Доста бързо, нали?! Трябва да разполагате с пълен списък от положителни качества, за да заинтригувате събеседника си. В първата една минута впечатлете бъдещия си работодател с външен вид, в следващите – с интелект. Започнете с малки стъпки:
1. Облечете се подходящо – първото нещо, което вижда даден човек у вас, е външният ви вид. Съветваме ви внимателно да подберете дрехите си, когато имате насрочено интервю – нито прекалено разголени, нито прекалено старомодни. Как ви звучи риза с пантолон или пола? Важно е да се чувствате удобно в облеклото си и да знаете за каква позиция кандидатствате. Припомнете си думите на Коко Шанел:
„Скромността е върхът на елегантността!“
2. Отидете навреме – човекът срещу вас не ви познава. Дори и да имате блестяща характеристика – закъснеете ли, тя няма да ви помогне. Споделяме с вас мисълта на британския адмирал, Хорацио Нелсън, по темата:
„Всички успехи в живота си отдавам на това, че винаги съм бил четвърт час по-рано на мястото, отколкото съм бил длъжен!“
3. Амбициозност. Вежливост. Реална оценка на вас самия. – езикът на тялото оказва голямо въздействие върху изразяването на човек. Бъдете усмихнати и положително настроени за крайния резултат. Няма работодател, който не би наел, високообразован кадър с ясна стратегия и оценка на възможностите, които предлага.
4.Осведоменост – не отивайте неподготвен за интервюто. Всяка информация за фирмата или корпорацията, в която искате да работите, ще ви бъде от полза и ще натрупате бонус точки.
II. Най-често срещани проблеми при интервюто за работа и как да ги избегнете.
Както вече споменахме, доста трудно е да се създаде цялостна представа за характера и уменията на човек след 20-минутен разговор. Заради това работодателите често използват развита, готова схема, по която оценяват кандидатите. Ще ви представим опорните точки, които създават професор Роджър и професор Фрейзър. Техните разработки са настолни за интервюиращите.
Личностен профил за длъжността на проф. Роджър или казано по-друг начин, на кои критерии ще бъдете подложени и на кои изисквания ще трябва да отговаряте, за да бъдете наети:
- Изисквания към физиологичното състояние, физиологични параметри, пол, възраст и т.н.
- Изисквания към придобитите способности – образование, квалификация, стаж и т.н.
- Изисквания за обща интелигентност – характеристики на мисленето и умствени способности
- Изисквания за специални умения – чужди езици, комуникация
- Изисквания за специални интереси – във връзка с подпомагането на изпълнението на трудовите задачи
- Изисквания към индивидуалността – чертите на характера
- Изисквания, предявени от особеностите на работата – нетрадиционни режими на труд и почивка, отклонения в параметрите на работната макросреда
Този 7-точков план става известен през 50-те години на миналия век и добива широка популярност. Бъдете подготвени и отбележете с тикче изискванията, на които отговаряте.
През 70-те години на миналия век, 20 години след теорията на проф. Роджър, професор Фрейзър предлага изискванията към кандидатите да се групират в 5 направления. Те са по-обобщени и изключително актуални.
- Изисквания за въздействие върху околните – облекло, разговор, външен вид, маниери
- Изисквания за придобитите знания и квалификация
- Изисквания към вродените способности – равнище на интелигентност
- Изисквания към мотивацията – целенасоченост и начини, по които се постигат целите и се реализират амбициите
- Изисквания към индивидуалността, черти на характера – стабилност, зрялост, начини за справяне със стреса и др.
III. Какво да очаквате? Типове задавани въпроси на интервюто за работа.
Всеки интервюиращ има собствен мироглед за начина, по който трябва да протече един диалог и въпросите, които да го изградят. Нека условно ги разделим на два типа – лесни и трудни.
Лесни – те включват следните въпроси:
- Защо кандидатствахте за тази работа?
- Какъв натрупан опит имате в сферата?
- Разкажете ми за себе си. Какво правите през свободното си време?
Това са примерни формални въпроси. Имат описателна и осведомяваща функция.
Трудни – ето част от разнообразността им:
- Кои са силните ви и слаби страни? Защо да ви наемем?
- Как бихте постъпили в дадена ситуация? (+ тяхно импровизирано описание)
- Как се виждате след пет или десет години?
- Кое е най-голямото ви личностно постижение в предишната работа?
- Какъв принос сте добавили към фирмата, за която сте работили?
- Кое е най-голямото ви поражение?
- Какви професионални и личностни качества очаквате да развиете при нас?
Това са въпроси, които отразяват вашето ниво на интелигентност, компетентност и амбициозност. Доста подвеждащи са и изискват определено време за размисъл. Помислете върху тях и всякакви от този вид, за които се сетите, преди да отидете на интервю.
IV. Готови сте! Само се усмихнете преди да излезете от вкъщи и покажете на какво сте способни!
Мисълта за насроченото интервю за работа не трябва да ви плаши. Бъдете спокойни и мислете рационално. Имайки ясна представа за уменията и знанията, които предлагате на пазара на труда, приветливостта и лоялността от страна на работодателя ви е гарантирана!
Източници:
JobTiger , помагало по дисциплината „Организация, управление и планиране на дейността на фирмите на медийния бизнес“
Изображения в реда на появяването им – pinterest.com; articleblog.info; twitter.com; elovitza.bg